Léčivky

Kustovnice čínská (Goji)
 
je již celá staletí v tradiční čínské medicíně považována za nenahraditelný doplněk stravy.
Plody kustovnice jsou vyhlášeny svou mnohostrannou prospěšností na lidské zdraví jak v mladém, tak i v pokročilém věku. Proto je tak často označována za "omlazující ovoce" které působí jako prevence proti civilizačním chorobám, zabraňuje předčasnému stárnutí organismu a zmírňuje celkovou degeneraci fyziologických funkcí.
 
Sama červená barva o kustovnici čínské vypovídá, že je jedním z nejbohatších zdrojů karotenoidů. Tyto látky se výrazně podílejí na správné funkci imunitního systému a chrání vaše tělo před choroboplodnými zárodky. Díky vysokému obsahu nutričních látek nemá kustovnice čínská v žádném ovoci konkurenci. Kustovnice čínská obsahuje nejen již zmíněné karotenoidy, ale je zdrojem pro zdraví tolik nezbytných vitamínů (C, B1, B2, B6 a E),  18 druhů aminokyselin, včetně esenciálních, přes dvacet důležitých stopových prvků (železo, zinek, selen, vápník,...)  a má vysoký obsah lycium polysacharidů (výjimečně silných antioxidantů), které neutralizují volné radikály, čímž napomáhají zabraňovat poškozování buněk v těle.
 
Pravidelná konzumace kustovnice čínské
 
- harmonizuje činnost jater a ledvin, čímž působí proti únavě
 
- Výrazně posiluje obranyschopnost a imunitu organismu
 
- zlepšuje krvetvorbu a má vliv na snižování krevního tlaku
 
- zvlhčuje plíce, čímž působí proti astmatu a některým alergiím
 
- posiluje zrak, uklidňuje podráždění očí a zlepšuje ostrost vidění
 
- může omezit rozšiřováním lupénky a dalších kožních onemocnění
 
- je účinné afrodiziakum, tudíž podporuje sexuální funkce a působí proti impotenci
 
- stimuluje parasympatický systém, což celkově zklidňuje vzteklé a výbušné povahy
 
- je vhodná při nadměrném užívání alkoholu
 
 
Pokud budete kustovnici konzumovat pro její blahodárné účinky a ne jen občas pro její chuť, je třeba sníst alespoň 10-30 g  (1-3 polévkové lžíce) kustovnice čínské denně.
 
Jak je vhodné kustovnici čínskou konzumovat?
 
Kustovnici můžete jíst stejně jako každé jiné sušené ovoce, nebo si ji jen tak nasypat do horkého čaje. Velice jemnou chutí kustovnice můžete dodat na exotičnosti, polévkám, či vývarům, masu, ale i do koláčům a zákuskům. Na internetu naleznete mnoho výborných receptů, stačí si jen vybrat podle vašeho gusta.
 
 
Náš Tip
 
Než začnete vařit, ochutnejte nejdříve kustovnici v čaji, tam asi nejlépe zjistíte, jakou má vlastně chuť a kam byste ji nejlépe ve vašem jídelníčku zařadili.
Kdo má rád hořký čaj a hořké, může si kustovnici nasypat do jakéhokoliv uvařeného neslazeného čaje, pokud jste ale milovníky spíš nasládlé chuti, uvařte si ne moc silný čaj, malinko ho přislaďte a po té do něj nasypte kustovnici. Plody nechejte cca 15 minut vyluhovat a můžete jíst :o)
 
 

Koriandr vyrovnává všechny tři dóši. Pomáhá při kašli, nachlazení, ale i astmatu. Působí proti nadýmání a pro správné zažívání. V přírodní medicíně se podává u nadýmání, bolestí břicha, u špatného zažívání, zvracení, proti střevní infekci.

 

Aloe vera obsahuje 200 různých zdraví prospěšných látek (napr. vitaminy, minerální látky, aminokyseliny, trávící enzymy, vlákninu apod.)  Aloe vera se používá na celkové posílení a povzbuzení organismu, blahodárné ovlivnění obranyschopnosti organismu, činnosti jater, zlepšení zažívání, pravidelné vylučování, pozitivní ovlivnění kožních potíží, pravidelná a nebolestivá menstruace.

 

 Fenykl je považovaný za nejzdravější koření. V přírodní medicíně se doporučuje při bolestech břicha (nadýmání i u kojenců), špatném zažívání, plynatosti, křečích a dalších stavech i u kojenců, jako je průjem, zvracení. Několik semínek rozžvýkaných po jídle podporuje trávení a chrání před plynatostí a křečemi.

 Římský kmín - Kumín se léčitelství  doporučuje na tyto obtíže: stimuluje trávení, snižuje nadýmání. Odstraňuje trávící obtíže. Zlepšuje vstřebávání minerálních a stopových prvků. Působí proti průjmu (zamíchat špetku do podmáslí), zvracení a bolestem žaludku i břicha.

Kardamom snižuje zahleňující účinek mléka a mléčných výrobků. Váže kofein v kávě, proto ho Arabové přidívají do kávy a čaje. Zlepšuje chuť a aroma pokrmů. Podporuje zažívání, zvláště se skořicí a muškátovým oříškem podporuje vstřebávání živin ze stravy. Jako většina koření posiluje trávení a zažívání.

 
Použití: vhodné koření do sladkých jídel, mléka, mléčných výrobků a luštěnin. V zeleném čaji a kávě váže škodlivý kofein.
 
Černá hořčičná semínka jsou velmi vhodná v chladnějším klimatickém pásmu jako je naše země. Stimulují trávení a likvidují toxiny. Podporují účinek jiných koření použitých při vaření daného pokrmu. Urychlují metabolismus. Jsou základním kořením na počátku vaření
 
Skořice detoxikuje organismus, porporuje trávení a činnost jater, čistí krev, mírní bolesti, pdporuje sexuální apetit, usnadňuje stravitelnost. Skořice harmonizuje všechny konstituce, brání hypoglykémii (nízká hladina krevního cukru). Doporučuje se přidávat do ovocných a sladkých jídel, neboť zlepšuje jejich strávení. Dále pak na dochucení obilných kaší, sladkých a ovocných jídel. Pravé aroma skořice je vhodné na přípravu svařáku.
 
 
 Kurkuma podporuje trávení při zažívacích obtížích, antioxidant, zvláčňuje a čistí pokožku, působí proti mikrobům, při bolestech v krku, chronickém kašli, při žlučníkových potížích, čistí krev, působí u artritid a revmatických obtíží, u zánětů střeva a žaludečních vředů, u alergií a anemie, regeneruje játra, zlepšuje cukrovku, hemeroidy, snižuje cholesterol.
 
 
 

Směs koření Trikatu tvoří dlouhý pepř, černý pepř a zázvor.

Podle ájurvédské medicíny posiluje zažívání a účinné natrávení potravy. Snižuje překyselení a zažívací problémy.