Opruzeniny a jak na ně

opruzeniny

Asi všechny maminky se už někdy setkaly s opruzeninou. Někdo ji zná pod lidovým názvem VLK, jiný zase pod odbornějším názvem PLENKOVÁ DERMATITIDA .  Ať tak, či tak, asi se shodneme, že je to věc dosti nepříjemná a projevuje se postupně šířícími a brzy mokvajícími zarudlými plochami. Opruzeniny nemusejí být jen pod plenkami či v těchto místech, opruzeniny mohou být v oblasti konečníku, ale i v záhybech (faldíčkách) dítka po celém těle, jako jsou nožky, ručky, krk, pod bradičkou atd. Mnohdy dosti potrápí i nás dospělé. Vznikají zpravidla tam, kde se pokožka tře o sebe, či těsně naléhá na jiný neprodyšný materiál  (hlavně parném létě). K tomuto místu pak nemůže vzduch, který by zabránil vznikajícímu vlhku a opruzenina je na světě.

Jak předejdeme opruzeninám a jak se máme chovat v případě jejich vzniku.

  1. Často přebalujeme a pokud možno používáme látkové pleny, nebo alespoň v letním teplém období. Látkové pleny svou prodyšností velmi snižují riziko samotného vzniku a případně urychlí hojení či samotný průběh. U látkových plen však také dbáme na to, v jakých prostředcích je pereme a také toho, aby byly nejméně dvakrát vymáchané. Jen tak v nich nebudou zůstávat žádné stopy pracích prostředků. A jak nejlépe pečovat o látkové pleny? To se dozvíte ZDE

 

  1. Zadeček omyjeme nejlépe samotnou teplou vodou, BEZ použití mýdel či jiných obdobných přípravků s obsahem tenzidů. Tyto přípravky pokožku vysušují, narušují a zhoršují  stav opruzenin. Svou zásaditou reakcí pomáhají bakteriím a kvasinkám, které se usazují v oblasti opruzenin, v jejich množení a rozšíření. Pokud je zadeček od stolice, můžeme použít kvalitní rostlinné oleje, nebo hydrofilní oleje. Na omytí vodou postačí např. namočená plenka, ubrousek, separační plenka atd., na ošetření olejem od stolice můžeme použít smotek vaty, nebo čistící polštářky. VYVARUJEME se používání konvenčních parfemovaných ubrousků.  V případě nouze a pro cestování si můžeme vyrobit vlastní „domácí“ vlhčené ubrousky, NÁVOD ZDE, či zcela výjimečně použít neparfemované.

 

  1. Dbáme na „větrání“. Tzn. po přebalení, očistě a pečlivém osušení necháme dítko alespoň čtvrt hodinky rozbalené, bez plen. Pokud je chladněji, můžeme jen přikrýt Tetra plenou a můžeme čas využít třeba k masáži, cvičením, nebo jen mazlení ;)

 

  1. Pokud již má naše dítko opruzeniny, ošetříme tato místa před zabalením do plenky kvalitním a nejlépe přírodním nekonvenčním krémem bez obsahu parfémů, antibiotik a dezinfekčních přísad. Tento krém by měl mít nejen hojivé účinky, ale měl by i chránit zadeček před agresivním působením stolice a moči. Ve velmi teplém letním období, nebo při sklonech k opruzeninám používáme ochranný krém v tenké vrstvě při každém přebalení. Při přebalování na noc, či delším cestování (kdy děti zůstávají v plenách obvykle déle) můžeme také zadeček namazat ochranným krémem, není ho však dobré používat, když není žádný problém, pokožka tak zbytečně ztrácí svou přirozenou obranyschopnost. To platí všeobecně o promazávání pokožky malých dětí.

 

  1. Pokud opruzeniny vznikají kdekoliv na těle v kožních záhybech, několikrát denně tato místa zkontrolujeme, opláchneme teplou vodou, pořádně osušíme a nakonec zasypeme ZÁSYPEM nebo mázneme MASTÍ.

 

 NÁŠ TIP

Pro dospělé a starší děti moc a moc doporučuji ošetření, ráno a večer, touto „univerzální“ MASTÍ (bambucké máslo), která se hodí i na poranění a promazávání všeho druhu ;)