Poznáte zánět močového měchýře a jeho příčiny?

Infekce močových cest - Cystitis

Zánět močového měchýře mívá obvykle rychlý nástup a při jeho vhodném a rychlém léčení opět rychle odezní. Ve většině na něj trpí ženy, ale i muži nebývají výjimkou.
 
Jak poznáme zánět močového měchýře?
 
1. časté nutkání k močení – zdá se Vám, že máte neúnosně plný močový měchýř a myslíte že "to" již déle nevydržíte, při tom vyčůráte jen pár kapek a ihned po té se Vám chce znovu.
 
2. bolestivé šimrání, pálení až řezání zejména na konci močení. Většinou ani necítíte, zda jste již skončili, nebo stále močíte.
 
3. bolesti v podbřišku, nejvíce při jakémkoliv napnutí břicha. Při zasažení ledvin může přejít až v bolesti v kříži (spodní části zad těsně nad pánví)
 
4. kalná, tmavá až zapáchající moč, mnohdy i s příměsí krve značí přítomnost infekce.
 
5. zvýšená teplota – nemusí být vždy
 
 

Jaké jsou příčiny vzniku zánětu?

 
Příčinou zánětu močových cest je přítomnost škodlivých bakterií, které při přemnožení a nedostatečném pitném režimu (proplachování močových cest) vnikají močovou trubicí do močového měchýře až k ledvinám.
Z 80% se jedná o bakterii (Escherichia coli) zavlečenou ze stolice. Tato bakterie žije v tlustém střevě a konečníku a je pro nás velice důležitá a žijeme s ní ve shodě, jelikož chrání střeva před nebezpečnými bakteriemi. Pokud se ale dostane do močových cest, zapříčiní jejich zánět. Velice krátká cesta od konečníku přes hráz až k močové trubici (u žen) zapříčiní, že i přes dobré hygienické návyky se tato bakterie objeví v močové trubici a pořádně vás potrápí.
Další bakterií jsou nechvalně známé a v dnešní době "moderní" chlamydie. Tyto bakterie se přenáší nejvíce rizikovým pohlavním stykem .
 
1. Prochlazeníne nadarmo nám maminky říkávaly "Neseď na té studené zemi!", "Vezmi si papuče, ať neprochladneš!", "Sundej si ty mokré plavky!" nebo "Zakryj si ta holá záda!" Při prochlazení těchto partií totiž dochází k oslabení imunity. Bakterie pak mají mnohonásobně vyšší šanci, že Vás přemůžou.
 
2. Zadržování močipři častém zadržování moči nedochází k dostatečnému "proplachování" močové trubice, což podpoří množení bakterií.
 
3. Nedostatečná hygienanesprávnou intimní hygienou, či jejím zanedbáváním dochází k velice snadnému zavlečení bakterií z konečníku.
 
4. Chybné návyky – těmito návyky dochází opět k oslabení imunity, podráždění, či zavlečení bakterií. Jedná se o používání parfemovaných vložek, intimních parfémů a deodorantů, nesprávné oblečení – těsné, neprodyšné, z umělých materiálů (tanga, těsné kalhoty atd...) Zvažte tedy, zda Vám stojí za tu "parádu".
 
5. Nadměrný stres - stres jak známo oslabuje imunitu, čímž může zapříčinit (mimo jiné) i zánět močového měchýře
 
6. Přemíra kořeněných, sladkých a aromatických jídel, poživatin či nápojůbakteriím se daří v příliš sladkém prostředí, platí to nejen pro bakterie způsobující zánět močového měchýře, ale například i pro bakterie způsobující mykózy. Přemíra koření a aroma dráždí močové cesty a to už je jen kousek k infekci.
 
7. Pohlavní styku pohlavního styku je více faktorů, které mohou zapříčinit vznik infekce
 
- rizikový, nechráněný pohlavní styk  (přenos chlamydie, kapavky atd...)
- anální pohlavní styk, kdy dochází k zavlečení bakterií ze střev
- občasný a příliš náruživý pohlavní styk, kdy dochází k podráždění močového měchýře či močové trubice drobnými poraněními.
- nevhodné lubrikanty
 
8. Vrozené vady
 
 

Jak zánět rychle vyléčit?

 
návštěva u lékaře - ten zpravidla předepíše antibiotika, něco pro ztišení bolesti (např Algifenové kapky) a učiní potřebná vyšetření. Dále doporučí klidový režim, nejlépe v teple. Pokud nechcete absolvovat návštěvu nadvakrát (rozbor ranní moči) a chcete laboratorní rozbor moči, který trvá 2-3 dny urychlit, zakupte si v lékárně sterilní zkumavku na moč (většinou má žlutý vršek) a řiďte se následujícím:Čaj-močový-měchýř
 
1. Před močením důkladně osprchujte rodidla (přirození)a zůstaňte ve sprše
2. Začněte močit mimo zkumavku, dále pak močení zadržte a začněte močit přímo do zkumavky.
3. Moč odnikud nepřelévejte, prsty se nedotýkejte okrajů zkumavky a zkumavku zavřete
4. Odevzdejte lékaři, obvykle do 8. hodiny ranní (svoz odběrů do laboratoře)
 Jedině při použití sterilní zkumavky a při tomto postupu bude výsledek vyšetření správný
 
urologický čaj a zvýšený pitný režim – na tuto nemoc poměrně spolehlivě zabírají i bylinky. Dodržováním zvýšeného pitného Lichořeřišnicová-tinkturarežimu cca 2,5l tekutin a z toho min. 2 šálků urologického čaje docílíte brzkého ústupu choroby.
 
vitamin Cpodáváním vitaminu C dochází k okyselení moči, což je pro patogenní bakterie (způsobující zánět) velmi nepříznivé
 
doplňky stravy - užíváním výtažků z lichořeřišnice, či brusinek můžete rovněž výrazně napomoci uzdravení. Tyto přípravky se dají užívat dlouhodobě, jako prevence.
 
 
Obecně o infekci močových cest platí, že ji mají častěji ženy (zejména těhotné), jelikož mají kratší močovou trubici než muži a snáze se tak zavlečou bakterie Holistické-kapky-brusinkapřes hráz z konečníku. Mnohdy zánět močových cest ani nezpozorujeme, jelikož jeho příznaky jsou nezřetelné a nijak nás neobtěžují a zvýšeným pitným režimem infekce ustoupí sama. Zvýšená pozornost by však měla být věnována této infekci u pacientů s cukrovkou, či u malých dětí, jelikož v těchto případech postupuje infekce velice rychle a může způsobit veliké zdravotní potíže, až selhání ledvin! Pokud je infekce na počátku, tedy máte pouze nepříjemný pocit při močení (bez bolestí v bedrech, teplot a zabarvení moči) můžete se pokusit infekci vyléčit sami (neplatí u těhotných, dětí a pacientů s cukrovkou!!!) zejména zvýšením pitného režimu, urologickým čajem teplem a klidem. Pokud máte bolesti v bedrech, teplotu, či se u vás objevilo zbarvení moči do červena nebo cítíte zhoršení a potíže trvají déle než 2 dny, ihned navštivte svého lékaře! Zánět ledvin může vést až k jejich selhání a trvalému poškození!
 
 
 
 
 
Markét z Nunýnka
 
 
 
Ajurveda