Přírodní repelenty proti klíšťatům

Na svých čtyřnožcích nosatých vždy poznám, že opět začala sezóna klíšťat, což asi nemá rád nikdo z nás. Fungujících i těch nefunkčních chemických přípravků je na trhu skutečná spousta. Osobě mám raději cestu přírodní, která není o nic méně funkční, jen je možná třeba aplikovat častěji. A protože není třeba zdůrazňovat jak nebezpečná havěť klíšťata jsou, tak bychom to rozhodně neměli podceňovat. 


3 fungující a podomácku vyrobené přírodní repelenty: 

 

rozmarýnový repelent

Rozmarýn

1 sáček rozmarýnu (např. od firmy Avokádo nebo Kotány)
1 litr vody
1 lžíce vinného octa, může být i jablečný

Do hrnce s vroucí vodou nasypeme celý obsah sáčku s rozmarýnem. Necháme takto vylouhovat až do úplného vychladnutí. Vychladnutý nálev scedíme a přidáme lžíci octa a přírodní repelent máme na světe ;) Už ho jen přelijeme do rozstřikovače a můžeme aplikovat na tělo, oděv, či obuv před každou vycházkou do přírody. Takto vyrobený repelent uchováváme v chladničce!

 

Citrusový repelent

citrusy


½ půl kg libovolných citrusů ( pomeranče, citróny, limetky, grapefruity atd.)
1 litr vody

Vodu uvedeme do varu a přidáme do ní oloupané a nakrájené citrusy. Na silném plamenu je vaříme dvě minuty, pak ztlumíme na minimum a necháme vařit ještě hodinu. Po té scedíme, necháme vychladnout a opět za pomoci rozprašovače používáme jako repelent.

 

Repelent z Tea Tree

Tea tree_1


Tea Tree olej
600 ml vody

Proti klíšťatům můžeme bojovat i s Tea Tree olejem, jehož vůni se vyhýbají nejen klíšťata, ale například i vši. Příprava je velmi jednoduchá. Smícháme 20 kapek olejíčku s vodou, směs promícháme, přelijeme do rozprašovače a můžeme používat na odhalené části těla. Pozor však na oči a obličej, tam se nesmí dostat za žádnou cenu!

 

Pro "chlupáčky" a "nosatce" lze použít přírodní účinné olejíčky a spreje firmy CD Vet, které naleznete zde > 

 

Přeji vítězství nad obtížným "přícucníkem" a hlavně ničím nezkažené jarňoletní dny :) 

Markéta z Nunýnka