Proč je dobré zapojit děti do kreativní tvorby

Připravili jsme pro Vás akci na dětské vyšívání, a tak mi to nedá se nezamyslet nad dětskými kreativními hračkami.
V naší rodině máme tři děti. Dnes už vcelku odrostlé, a tak můžeme z povzdálí hodnotit naše rodičovské úsilí, ačkoli ještě nemáme zdaleka vyhráno :-)

Tvoření nám je blízké. Na mateřské s prvním děťátkem, dcerou, jsem propadla kouzlu polymerových hmot a vyráběla, a vyráběla, jako divá. Bylo to pro mne velké odreagování od neustálého každodenního kolotoče. Z polymerových hmot jsem brzy přešla na příodnější materiál, mému srdci přeci jenom bližší, a to je ovčí rouno. Jednu dobu jsme v takzvaném plstění jeli celá rodina. Já plstila šperky a panenky, a děti píchaly do vlny, aby se pokusily udělat Spidermany a Elzy z ledového království:-)

Tvoření jako takové, patří k lidské podstatě. I v našem oblíbeném Domě přírody v Moravském krasu je k vidění spoustu vyřezávaných šperků, nářadí a různých sošek, kterými si lidé od pradávna zkracovali dlouhou chvíli. 

Takové to domácí tvoření je doménou zejména žen. Už jako malé mi máma šila oblečení, abych pak mohla dělat parádu v nové šusťákovce. A já pak zase šila oblečky na panenky a barbie, protože to bylo jaksi přirozené, když jsem to viděla u mámy. A myslím, že je moc hezké vidět, jak i dnes maminky na mateřské, šijou odličovací tampony, vložky, šaty a sukně, a dětem gatě do sucha i do deště. Myslím, že se tím vracíme k podstatě ekologického a ekonomického smýšlení.

Od mala naše děti vedeme ke kreativnímu vnímání světa. Nikdy jsme nezakazovali patlání barev rukama, jen jsme pořídili dlouhý papír přes celý pokoj, a v keramickém kroužku jsme neopravovali kreativní výtvory, aby byly estetické. Bylo pro nás důležitější, že jsou především v jejich duchu, aby poznaly svůj rukopis i po letech. Fantazii jsme meze nekladli.

Naše nejstarší dcera je výtvarně velmi zdatná, ne nijak ambiciozně, spíš si ráda zdobí pokoj, kreslí, lepí, oblepuje, a to už není žádný maláček:-) Ale prostě jí to baví i na střední...
Náš prostřední syn si nejradši kreslí na ruce, a tvoří komiksy a moc hezky fotí... A ten nejmladší si nedávno vybral v našem skladu růžového jednorožce k vyšívání:-)

Vyšívání, pískování, lepení je tvorba, která nejenom zabaví děti na několik desítek minut či hodin, v některých zvlášť těžkých případech i na několik dnů či týdnů, ale především učí děti vnímat estetičnost, procvičují si jemnou i hrubou motoriku, soustředění. Učí se barvy, tvary a trpělivosti.
A v neposlední řadě, a to si myslím, že je velmi důležitá součást umění, jde o duševní hygienu. Jen tak si šít a na nic nemyslet. Nemít před očima počítačové hry a televizní seriály či pohádky je v dnešní přetechnizované době veliká úleva.


Vím, že si spoustu lidí myslí,že tvoření je jen pro holky, ale já vím, že to není vůbec pravda. Vyšívat můžou holky i kluci a zabaví se úplně stejně, a navíc, koho nepotěší, když si i chlapec dokáže v budoucnu zašít upadený knoflík. Navíc naše kreativní vyšívání, je navrženo tak, aby dětem zůstala nádherná hračka, kterou budou mít k pomazlení ještě několik dalších let. A pak ji budou moci ukazovat ještě svým dětem:-)
Lepení nálepek, vyškrabávání obrázků, je zábavné pro všechny a pískování jakbysmet. Navíc tvoření je veliký relax i pro hyperaktivní děti, které se špatně soustředí.

Vím, že někdo namítne, že i když koupí dětem kreativní hračku, na dlouho je nezabaví a musí u toho stejně s nimi sedět, ale je přeci tak krásné vidět, když děti něco tvoří, a když s nimi u toho můžeme trávit čas. A jen tak mlčky s nimi posedět a pomoct jim když potřebují.
Protože čas je to nejdůležitější co můžeme našim dětem dát, věřte mi:-)

Opravdu jsme Vás ještě nepřesvědčili, že je čas na výtvarničení?

Všechny výtvarné hračky z naší nabídky si můžete prohlédnout tady: https://www.nunynek.cz/vytvarne-hracky/strana-2/

Ať se vám daří přetvářet vaše kreativní nápady do reality...

Vaše Markéta

  

Origami skládačka Draci Djeco