Proč mít doma solnou lampu

lampa-03

Solná lampa je v interiéru překrásnou a vkusnou dekorací a proto nikdy nešlápnete vedle, pokud se ji rozhodnete věnovat nejen sobě. Když však známe její účinky na naše tělo, o to více nám použití solné lampy dává smysl.

Každý doma používáme různé elektrické spotřebiče, které bohužel vzduch účinkem elektromagnetického pole nabíjí kladným nábojem, který může postupem času působit až škodlivě.

Jednou z mnoha cest jak si pomoci je použití solné lampy. Díky zahřátí solného krystalu buď žárovkou (v tomto případě nikoli úspornou) nebo svíčkou, dochází na povrchu k odpařování vody, kterou sůl přirozeně absorbuje. Jejím prostřednictvím se prostředí nasycuje zápornými ionty. Výsledkem je vzduch, který známe z hor, či od moře a po bouřce. 

Zmíněná vlastnost tvorby záporných iontů při provozu solné lampičky kladné ionty vzniklé působením elektro spotřebičů postupně neutralizuje a v případě, že máme krystal dostatečně velký v poměru k místnosti, obstará vzduch ionizovaný záporně. Chtělo by se říci: „kruh se uzavírá“………

 

Jak velký krystal je tedy vhodný podle velikosti místnosti?

velikost místnosti v m2

váha solného krystalu v Kg

do 5 m

0,5 – 1 Kg

do 10 m

2 – 3 Kg

do 15 m

4 – 6 Kg

do 20 m

7 – 10 Kg

 

Blahodárné účinky solné lampy

Už jsme si řekli, že zahřátý solný krystal (chceme-li lampa) neutralizuje člověku škodlivé prostředí vznikající používáním elektrospotřebičů.

Rozsvícená lampa má však mnohem více blahodárných účinků na naše tělo, než jen zmíněná neutralizace tzv. elektro smogu. Poskytuje velmi příjemné měkké světlo, které má až očistné účinky na psychiku, stejně jako pohled do plamenů ohně a navodí pocity uvolnění i zklidnění, podobně jako meditace.

Očista vzduchu je neocenitelným pomocníkem zejména u lidí trpících dýchacími problémy, astmatem a zlepšuje také stav alergií. Na naprosto shodném principu fungují i dnešní solné jeskyně.

 Jak lampu požívat, abychom z ní měli co největší užitek

Je dobré svítit lampou co nejdéle, aby se všechny voda odpařila. Jakmile toto nastane, je třeba otřít nahřátý povrch krystalu navlhčeným hadříkem a tímto způsobem opět dodáme vodu alespoň na povrch. Vznikne tak koloběh, kdy se voda opět nasytí solí a znovu odpařuje. Toto je vhodné používat zejména v místnostech, kde je přetopeno např. v suchých panelových bytech.

 

lampa-04

Proč nikdy nebude má lampa stejná, jako ta Z obrázku? 

... zkrátka proto, že se jedná o "dar přírody" a v přírodě nikdy není nic stejné. Každá lampa je originál. Žádný kámen nikdy nelze uštípnout stejně velký, ve stejném tvaru, o stejné váze atd. I barevně se liší. Lampy mohou být od téměř bílé přes žlutou, světle růžovou, nejrůznější odstíny oranžové až po téměř červenou. Dokonce mohou na sobě mít nejrůznější prasklinky, výčnělky atd.

 

Odkud se vlastně solné krystaly berou?

Celý příběh soli začíná v Himálajích, kde jsou pod velkou vrstvou sesuté půdy, lávy, sněhu a ledu skryta nejčistší a nejstarší ložiska soli na světě.

Svoji krásnou růžovou až oranžovožlutou barvu himálajská sůl získala díky obsahu železa a manganu pocházejících z lávové vrstvy.

V době prvohor před stovkami milionů let se zde rozléval praoceán, který postupně, jak matička Země zrála, pravděpodobně vlivem změn klimatu postupně během druhohor vysychal, až po něm zůstaly vrstvy soli plné blahodárných minerálů. Dodnes se v těchto oblastech nacházejí zbytky zkamenělých mořských živočichů, které nám to dokládají. Postupně tektonická činnost zemských desek, četné sopečné výbuchy a následně velké množství lávy, stejně jako led a sníh zajistily, že zůstala stejně čistá jako na počátku. Po přibližně 250 milionech let nám tedy Země vydává jeden ze svých pokladů, který můžeme různými způsoby využít pro naše zdraví i navození psychické pohody.

Sůl se doluje z ložisek ručně, opracovává se nahrubo a až následně se dělí na různě velké kusy. Není bez zajímavosti, že lampy, soli určené do koupele i pro solení jídla pocházejí ze stejného zdroje, jedná se o totožnou sůl.

 

Vraťme se s kouskem zemské praprahistorie rovnou ke kořenům a nechme jej na sebe blahodárně působit ;)

 

 

PS: S himálajskou solí je spojena jedna zvláštní informace, kterou najdeme na každém balíčku soli do kuchyně, a to je datum expirace……., že by se po tolika milionech let zrovna teď zkazila :) 

 

 CHCI SI LAMPU KOUPIT NUNÝNEK-NAKUPOVÁNÍ-MAJDA