Proč šátek a né klokanku

Mnoho maminek si stále láme hlavu nad tím, zda na nošení svého drobečka, či většího drobka  zvolit klokanku, vak na nošení dětí, či kvalitní šátek. Jelikož mne tato otázka také postihla, začala jsem se tomuto tématu více věnovat a dle veškerých dostupných informací se mi potvrdilo mé tušení. A to, že šátek má nejen velké výhody, ale je pro miminko  i maminku velmi prospěšný z psychické, ale i fyzické stránky. Zde předkládám malé porovnání v základních bodech KLOKANKA vs. ŠÁTEK

NEVÝHODY klokanky
 1. Dají se používat až od věku, kdy dítě samo drží hlavičku, nebo ji má vyvrácenou do boku, což velmi zatěžuje páteř a krční obratle, které ještě nejsou úplně vyvinuty.
 2. Dítě v klokance tzv.sedí ( tzn. dítě má velice namáhané sedací kosti a jeho páteř je zhroucená-z fyziologického hlediska naprosto špatně).
 3. Dítě není těsně přivinuto na matku, tak že s ní není v takovém fyzickém kontaktu, jako tomu bylo v jejím bříšku.
 4. Matka nemá dítě v těsném úvazu, tudíž její zátěž na páteř je daleko vyšší. Tím spíš, že se nedá ani změnit těžiště při váhovém nárůstu dítka.
 5. Klokanku lze použít většinou pouze pro jednu polohu dítěte.
 6. Omezení věkové i váhové.
NEVÝHODY šátku:
 1. Musíte se naučit úvazy. (Ty sice vypadají z počátku velice složitě, ale když je zvládnete, nebudete chtít dítě vozit ani v kočárku :o)
VÝHODY klokanky:
 1. Velmi snadná manipulace
VÝHODY šátku:
 1. Možnost použití již od narození v typu úvazu "kolíbka"
 2. Šátek novorozeněti podpírá hlavičku, nestlačuje obratle a sedací kosti, je to tedy jeden z mála způsobů přenášení novorozenců, jaký Vám doporučí fyziolog.
 3. Dítě je v těsném kontaktu s matkou už od narození, tudíž je daleko klidnější a působí to blahodárně na jeho psychiku. Je schouleno stejně jako předchozích 9 měsíců u matky, kde slyší tlukot jejího srdce, vnímá stejný rytmus těla při její chůzi, cítí stejnou vůni a začíná si pomalu zvykat na vše nové. Je také částečně izolováno, či kryto šátkem před ostatními novými a nepříjemnými vjemy, jako např. ostré světlo, chlad, hluk atd...
 4. Nošením dítěte v šátku se matce navrací kondice, a fyzička. Po porodu necháte v porodnici v průměru 12kg a odnášíte si 3kg miminko, tudíž by se Vám mělo výrazně ulevit. Dítě pak přibírá kontinuálně, a v průběhu jeho přibírání volbou vhodného úvazu se změnou těžiště, by pro Vás nemělo být nošení dítka tak těžké. Vždy je lépe ale dítko přivázat co nejvíce k tělu. Těžiště se tím vychýlí jen méně a nošení není tak namáhavé.
 5. Pouze dítka nošená v šátku těsně přiléhají na matku. Sebemenší pohyb matčina těla stimuluje pohybový aparát dítěte a nutí ho vyvažovat. Děti nošené v šátku od miminka mají proto daleko lepší stabilitu, než stejně staré děti. Z tohoto důvodu také bývají šátky doporučovány k léčbě fyzioterapeuty.
 6. Nošení dítěte v šátku není nijak věkově a ani váhově omezeno, zkrátka dítě nosíte do té doby, dokud vás to oba těší a umožňuje Vaše kondice.
Zcela záměrně jsem uvedla porovnání pouze klokanky a šátku. Vaky na nošení dětí jsou totiž něco mezi šátkem a klokankou. Sama jsem si před prvním těhotenstvím koupila vak na synka a řeknu Vám, že jsem po pár nošeních vak velmi ráda prodala. Pouze jednostranné zatížení páteře je v období po porodu, ale i po té,  dosti nepříjemné a místo abyste si nošení oba užili, tak se už už těšíte, až miminko i s vakem odložíte. U vaku je sice miminko v těsnějším kontaktu s Vámi, ale možnost volby poloh miminka, posunu těžiště a váhová využitelnost je velmi omezena.
Co se týče výběru šátku vřele doporučuji koupi pouze kvalitních nejlépe Českých výrobků renomovaných značek. Kupujte šátky jen tkané, které jsou pružné pouze příčně, což zajišťuje pružnost, přitom dokonalé ovinutí dítěte a v neposlední řadě snazší vázání. Naopak nedoporučuji šátky celopružné z pletenin. Ty se vytahují, správně dítě nepodpírají a nedrží tvar ani těžiště, tzn. po pár metrech chůze je rázem dítě jinde, než kam jste si ho původně uvázala. Dalšími kritérii pro správný výběr je atestace a složení materiálu (šátek nesmí klouzat, ale ani moc drhnout), prodyšnost (dítě musí mít i v těsném úvazu dobrou cirkulaci vzduchu), nezávadnost a stálobarevnost použitých barev (starší miminka velice rádi šátky žmoulají), tlumené až uklidňující barvy, zapravení šátku pružným stehem a poslední výbornou věcí je zkosené zakončení šátku, které umožní bezpečný úvaz po celé jeho délce (zkosením odlehčený konec lépe splývá podél těla, tím lépe vypadá a snáze se také uvazuje). Rozhodně se vyvarujte nákupu super levných šátků, které jsou vyráběny z materiálů k tomuto neurčeným, či vyráběním si šátku doma. To už  je lepší a bezpečnější dítě nosit v náručí. Kvalitní šátek obvykle mívá delší záruční dobu, než pouze 24 měsíců.
Děti potřebují blízkost a kontakt s rodiči daleko více než se všeobecně ví. Sama jsem si to vyzkoušela na synovi, kdy mi moje maminka vždy říkala, ať ho stále nekolíbám a nenosím, že si zvykne a pak nebude samostatný. Teď jsou mu téměř 4 roky a každý obdivuje, jak samostatný a vyrovnaný je. Skutečně si myslím, že každé dítko potřebuje do určitého "svého" věku blízkost mámy, či rodičů všeobecně. Samo se pak rozhodne, kdy se osamostatní a pak už to bude líto spíš Vám, než jemu :o). Evropské děti se nosí v průměru do cca 2,5 let. Pokud tedy váháte, zda svému dítku ještě vůbec kupovat šátek, tak zvažte, zda se Vám nepůjde lépe s šátkem, než se neustále pro pár svezení vláčet s kočárem, případně zda neplánujete ještě další děti a nevyužijete jej i pro ně. Moje 1,5 roční dcera se velice ráda nosí a já už se jen děsím toho, až mi řekne ne... 
Přeji mnoho radosti z nošení dětí.
za nunynek.cz
Markéta Weinigerová