Proč si čistit pravidelně jazyk škrabkou

Škrabaka na jazyk je docela šikovná věcička. Ač mě ajurvéda fascinuje, musím říct, že jsem se škrabkou dost otálela.  Jako bych sbírala odvahu.
Konvičku na proplachování nosu běžně používám, zuby si čistím ajurvédskou pastou už nějakou dobu, a nemohu si všechny co máme v nabídce vynachválit. Ale myslela jsem si, že na čištění jazyka vyzraju jen kartáčkem. Když jsme ale u dodavatele objevili škrabku v měděné barvě, nedalo mi to, a objednala jsem si jednu i pro sebe. A musím říct, že od prvního použití už si neumím ústní hygienu představit…

A kde sehrává škrabka jazyka svou úlohu:


 1. Zapáchající dech
  Zápach z úst je způsobený především bakteriemi na jazyku. Víte, že čištěním jazyka se snižuje zápach dechu o 75%, kdežto čištění zubů jen o 25%.

  2. Zubní plak
  S největší pravděpodobností mikroorganismy nacházející se v horní části jazyka jsou možným zdrojem bakterií zubního plaku. Pravidelné čištění jazyka však uchovává jazyk čistý a růžový, ale proto přispívá k redukci zubního plaku.

  3. Degustace

  Naše chuťové buňky předávají pocity chuti do mozku. Existují chemické látky v potravinách, které musí být rozpuštěné ve slinách dřív, než budou moci vstoupit do chuťových pohárků a stimulovat nervová zakončení. Tyto chuťové buňky nereagují správně, pokud je jazyk zanesený a my poté ztrácíme chuť na jídlo. Pokud je jazyk čistý, jsme schopni pocítit jemné chutě.

  4.Zdraví
  Jazyk je velmi často považovaný za klíčový ukazatel onemocnění. Slouží jako diagnostický prostředek na indikaci mnohých zdravotních problémů. Proto růžový čistý jazyk je dobrým ukazatelem dobrého zdraví.


  Výhody čistění jazyka
  1. Odstraňuje toxiny a bakterie jazyka, které způsobují nepříjemný zápach z úst a problémy v ústní dutině
  2. Masíruje chuťové pohárky a zlepšuje chuť
  3. Odstraňuje povlak z jazyka a redukuje zubní plak.


  Jak používat škrabku na jazyk:

  Aplikujte při ranní hygieně. Škrabku uchopíme za konce oběma rukama a zaobleným koncem škrabky jemně stáhneme povlak od kořeně jazyka až po jeho špičku. Několikrát zopakujeme dle potřeby.
  Po té škrabku očistíme vodou a osušíme.

Tak co? Je na čase vyzkoušet škrabku na jyzyk a posunout ústní hygienu o level výš?

Nunynek má v nabídce 4 druhy. Nerezovou, měděnou a s umělohmotnými barevnými uchy, které ocení větší rodiny, aby si škrabku na jazyk její členové nepletli.
Máme také nerezovou kvalitní škrabku Ecce vita, která slibuje nejkvalitnější materiály a dlouhou životnost…
Tak se mrkněte a napište nám, jak se vám čištění jazyka osvědčuje.

Vaše Markéta z Nuny