Umíte se účinně chránit před komáry a klíšťaty?

S létem zpravidla přicházejí i útoky klíšťat a komárů. Ochrana před hmyzem je starostí nejednoho rodiče, každý pak hledá prostředek, který ochrání a přitom je šetrný k citlivé pokožce dětí. Připravili jsme pro Vás seznam různých prostředků k odpuzování komárů a klíšťat, tak aby pro Vás byl pobyt v přírodě potěšením a ne starostí navíc.Zde jsou naše recepty:

 
 
  • přírodní repelenty a éterické oleje - řada rostlinných silic má pro hmyz odpudivé účinky. Používají se jednak k odpařování v místnosti a jednak aplikací na tělo, či oděv. Mezi rostliny, které odpuzují hmyz patří např. tea-tree (čajovník), levandule, eukalyptus, citronela, cedr, geránie, meduňka, pačule, hřebíček, jalovec, a další. My nabízíme eterický olej NETAKO od firmy Eoné, který se používá k odpařování v místnosti, nebo směs silic RESCUE od téže firmy, které se aplikují přímo na tělo a je účinný i na štípance. Oba přípravky jsou vhodné i pro nejmenší. Eterické oleje v BIO kvalitě obsahuje BIO anti mosquito, který chrání a také ošetřuje již poštípanou pokožku.
 
  • eterické oleje ve formě náplasti - dalším šikovným pomocníkem v odpuzování nepříjemného hmyzu jsou náplasti napuštěné citronelovým olejem, např. Moskitofort. Dají se přilepit na tělo, šaty či na kočárek, jsou ekologické a zdravotně nezávadné.
 
  • eterické oleje ve formě náramku - např. Mosquito band, pěkný plastový náramek napuštěný patnáctiprocentním citronelovým olejem působí až 48 hodin.
 
  • chemické repelenty - chemické přípravky, které nanášíme přímo na tělo nebo na oblečení. Pro děti jsou k dostání šetrnější varianty, v řadě případů však i ty jsou pro alergiky či atopiky spíše méně vhodné, zvlášť ve věku do 2 až 3 let. Proto doporučuje upřednostňovat aplikaci na oblečením před aplikací přímo na dětskou pokožku. Vyhnete se tak případným nežádoucím reakcím. Doporučujeme např. ANTI moskyto senzitiv, který se mj. prodává v praktické rozstřikovací lahvičce, kterou můžete nosit v kabelce a doplňovat z náhradní náplně.
 
  • chemické přípravky do zásuvky - ať již tekuté nebo pevné, které vypařují vůni, jež komáry odpuzuje. Většinou jsou však nevhodné pro děti do 3 let.
 
  • software :-) - ano, i software může být účinnou ochranou před nepříjemným bodnutím. Na internetu je možnost si stáhnou program NouKomar, který dokáže s pomocí PC Speakeru (má jej prý téměř každý počítač) přehrávat nepřetržitý tón o frekvenci 16 - 20 kHz. Ten je pro člověka neslyšitelný, ale komára dokáže spolihlivě odehnat. Také do iPhonu si dnes můžete stáhnout aplikaci, která "pískáním odpuzuje" dotěrný hmyz.

 

  • B-komplex- při výletu do přírody je vhodné vzít si tabletku B-komplexu, který údajně komárům i klíšťatům nevoní. Vitamíny skupiny B jsou rozpustné ve vodě, vaše tělo jejich přebytek vyloučí a tak se nemůžete předávkovat. Doporučujeme však jen jako doplněk k další ochraně např. moskytiérou či repelenty.
 
  • homeopatika - proti komárům a jinému hmyzu: Ledum palustrae 5CH, užívá se 14 dnů před odjezdem a celou dobu pobytu v oblasti s komáry. Lék předepíše lékař na recept, nejde jej zatím zakoupit bez receptu. Jedná se také o doplňkovou ochranu, kterou je lépe kombinovat s dalšími.

 

  • ultrafialový lapač - lampa s modrým světlem přitahuje hmyz a usmrcuje jej elektrikou. Nevýhodou lampy je, že likviduje veškerý hmyz, který se k ní dostane.

 

  • Pinzeta a desinfekce - když už je pozdě, našli jste klíště a je nutné je vytáhnout, použijte desinfekci a pinzetu.

 

A na závěr ještě recept na doma vyrobený repelent

sáček rozmarýnu (např. od firmy Avokádo nebo Kotány) přelejeme litrem horké vody. Luhujeme až do úplného vychladnutí, přidáme lžíci vinného octa, přelejeme do rozstřikovače a aplikujeme na tělo či oděv. Takto vyrobený repelent uchováváme v ledničce.

 


Věříme, že jsme Vám pomohli a že po přečtení tohoto článku lépe ochráníte sebe i své děti před komáry a klíšťaty, které nám znepříjemňují život během jara a léta.


Váš NUNYNEK.CZ