Veš dětská a jak na ni

Tak, jako již většina z nás ve svém dětství, jsem se před nedávnem opět střetla s vší dětskou. Tentokrát již ne ve svých vlasech, nýbrž na hlavičkách mých dětí. Byla jsem tím naprosto zaskočena, snad proto, že v boji s nejrůznějšími zákeřnými dětskými nemocemi jsem na tohoto parazita naprosto zapomněla.

První, co mne napadlo, že musím okamžitě vyprat "celý dům".  Při vysvlékání peřin (snad i panenkám v kočárku) jsem dávala instrukce svému muži potřebné k okamžitému zakoupení vhodného "nejlepšího a nejúčinnějšího" přípravku, který zbaví naše děti oněch "okupantů". Po cca 45 minutách mě vrátivší se muž našel v obýváku mezi hromadami prádla, jak se snažím posbírat poslední kusy závěsů a záclon, které na hromadách ještě chybí. Odtáhl mne do koupelny, abychom  skoncovali s odporným parazitem jednou provždy.  Vrhla jsem se tedy na "zázrak", který můj muž přinesl z lékárny, abych se dozvěděla, že onen zázrak stál bez mála 300 Kč, nesmí ho použít děti do 3 let (syn měl sice čerstvě tři, ale dcera byla dvouletá), rozhodně se nesmí dostat do očí a na hlavě musí zůstat 15 minut. Téměř jsem se zhroutila a pomalu se začínala smiřovat s tím, že se vší nikdy nezbavíme. Už jen představa umývání hlaviček oním pětiminutovým zázrakem byla děsivá.  Nuž, podařilo se. A my jsme s mužem, po zuřivém zápasu v koupelně s dětmi a následně s veškerým prádlem, v jednu hodinu ranní padli vyčerpáním na gauč, s notebookem v náručí. Jako správní rodiče internetem pohlcené generace jsme začali vyhledávat všechny dostupné i nedostupné informace o našem "příživníkovi". Po přečtení prvních pár článků mi bylo opravdu do pláče. Když jsem si přečetla o zkušenostech mnoha lidí na netu, kteří tvrdili, že námi zakoupený úžasný francouzský přípravek je naprosto k ničemu, zamáčkla jsem deroucí se slzy, při vzpomínce na naše řvoucí děti ve sprše a hromady prádla. Po pár hodinách jsem musela dát kritikám na netu zapravdu, při pohledu do synovy hlavy jsme museli konstatovat neúspěch.
 
Ráda bych Vás ušetřila těchto zážitků, jelikož na polechtání nervů bohatě stačí onen parazit sám o sobě. Proto jsem se rozhodla napsat článek, kde jsem nashromáždila všechny dostupné informace, které Vám jistě pomohou zbavit se vší velmi rychle a spolehlivě. Teď už tedy pouze fakta (Fotografie vší zde nenajdete, jelikož některým čtenářkám by mohly vadit natolik, že by raději článek ani nečetly) a žádná nadsázka.
 

 Věš dětská a její životní cyklus

 
Barnys-veškyJedná se o hnědý, kapkovitě protáhlý a bezkřídlý hmyz žijící pouze ve vlasech lidí, nejčastěji dětí. Délka jejich těla se pohybuje mezi 2-4mm. Vši mají tři páry nohou se silnými drápy, jimiž se pevně přidržují vlasů. Veš se živí lidskou krví, bodá a saje krev nejméně 3x denně.  
 
Samička se dožívá 3-5 týdnů a během života naklade 50-150 vajíček (hnid), která přilepuje tmelem bílkovinné povahy na vlasy, těsně u pokožky. Vajíčka (hnidy) se jeví jako miniaturní kapičky, či hmyzí křidélka a jsou cca 0,8 mm dlouhá. Nedají se smýt ani odfouknout, na rozdíl od lupů. Odstranit je lze pouze mechanicky.
 
Hnidy, nacházející se na vlasu dál než 1 cm od pokožky, jsou vylíhlé nebo mrtvé, neboť vlas roste o cca 1 cm za měsíc a tato doba přesahuje dobu trvání životního cyklu vší. Naopak nález hnid blíže k pokožce znamená, že ve vlasech jsou pravděpodobně i pohybující se dospělé vši. Z hnid se již za 7-10 dní vylíhnou larvy tzv. nymfy, které začínají ihned bodat a sát krev.
 
Nymfy jsou velice snadno přehlédnutelné, jelikož jsou jen asi 1mm dlouhé a téměř průsvitné. Vypadají spíš jako smítko na pokožce hlavy. Za dalších cca 8 dní nymfy dospějí, při čemž se stihnou ještě 3x vysvléknout. Dospělá veš se pak dožívá cca dalších 30 dní.
 

Šíření vši dětské

 
Veš vždy zůstává v kontaktu s lidskými vlasy a samovolně je neopouští. K přenosu je třeba přímý, nikoliv pouze zběžný kontakt vlasů postiženého a zdravého člověka. Ideálním prostředím, vhodným k šíření vší, jsou  dětské kolektivy (školky, školy, kroužky, tábory, sportovní výcviky atd.). Děti se při práci, hře apod. nevědomě dotýkají hlavami (z tohoto důvodu je výskyt nejčastější u dívek ve věku od 6 do 10 let, které k sobě přibližují hlavy častěji než chlapci, a přenos je u nich podpořen dlouhými vlasy).
 
Dalším nejčastějším přenosem, je přenos mezi sourozenci. Dospělá lezoucí veš si jednoduše „přestoupí“ na nového hostitele, kde klade nové hnidy a životní cyklus se opakuje.
 
Přenos vzduchem každopádně není možný.
 
Dle nových průzkumů se ukázalo, že dlouhodobé diskuse o přenosu na předmětech, jako například hřebenech apod . je velmi nepravděpodobný. O mnoho pravděpodobnější je přenos pomocí tkanin (čepice, ručníky, ložní prádlo, čalounění, atd..), do kterých se veš snadno zachytí. Dojde-li potom včas ke kontaktu tkaniny s vlasy člověka, může veš takto osídlit nového hostitele.
 
Vzhledem k tomu, že jakmile se veš ocitne mimo hostitele a ztratí tak zdroj obživy (hyne do 24 hodin od posledního sání) nemá na přestup mnoho času. V řádu několika hodin se dehydratuje, vyčerpá, ztratí schopnost sát a poté se i pohybovat.  S klesající teplotou okolí se však tato doba může prodloužit.
 

Jak poznat napadení vší dětskou (pedikulóza)

 
 
Příznaky napadení:
 • svědění a lechtání pokožky hlavy
 • drobné škrábance v hlavě
 • poruchy koncentrace (neklid, nervozita) nebo spánku
 • vzácně zvětšené uzliny a zvýšená teplota
Napadení vší dětskou může postihnout kohokoliv bez rozdílu věku i pohlaví. Nejvíce se však, ale vyskytuje mezi dětmi chodícími pravidelně do školky, školy, či jiného kolektivu. Více než chlapce postihuje dívky, jelikož častěji dávají hlavy k sobě a mají delší vlasy. U chlapců je velkou výhodou, že veš obvykle není schopna žít ve vlasech kratších 1cm. Veš si ale můžeme i my sami přinést například z kina, veřejného dopravního prostředku atd... Při napadení vší mluvíme o parazitálním přenosném onemocnění. 
 
Napadení se v průběhu jednoho až čtyř týdnů po kontaktu s postiženým projeví svěděním a pálením pokožky hlavy způsobené bodáním, sáním a pohybem nymf, či dospělých vší. Dráždivě působí i rozpouštědlo, které veš vypouští do kůže při sání. Rozpouštědlo může vyvolat i různé alergické reakce, od místních (vyrážka, celkové zarudnutí a silné svědění) až po celkové (alergické astma).
 
Přítomnost živých vší se odborně nazývá pedikulóza. O pedikulóze se dá hovořit pouze v případě nálezu živých vší a ne jen hnid.
 
Veš dětská nepřenáší žádné infekčních onemocnění ani nepůsobí jiné objektivní potíže. Zavšivenost je především problém společenský, napadené děti se cítí nečisté, ponížené a vyloučené nejen ze společnosti svých vrstevníků, ale i dospělých (učitelů, příbuzných apod.).
 
Hnidy se nejčastěji vyskytují na vlasech za ušima a na zátylku. Jediným možným preventivním opatřením proti vši dětské jsou časté prohlídky vlasů a v případě nálezu vší neodkladné odvšivení. Při včasném odhalení pedikulózy bude možno nalézt do dvou desítek lezoucích vší, v případě pokračování bez léčby pak až několik stovek.

Z nedostatečné informovanosti veřejnosti s tímto onemocněním obecně úzce souvisí pocit studu a viny, přitom s hygienou jedince toto onemocnění nemá pražádnou spojitost.  Veš dětská napadá celosvětově všechny sociální vrstvy obyvatel bez ohledu na vyspělost země a spolehlivě přežije veškeré úkony každodenní hygieny, jakou jsou mytí hlavy, či česání běžným hřebenem.
 
Jisté tedy je, že s úrovní hygieny výskyt vší nijak nesouvisí a tohle by mělo být všeobecně známo!
 
Zejména pocit studu je rovněž příčinou, že je jen mizivý počet skutečně onemocnělých evidován dětskými, či jinými lékaři. Jak rozšířené toto onemocnění stále ještě je, je možné usuzovat z počtu volného prodeje přípravků proti vším, kterých se ročně v ČR prodá několik desítek tisíc. V první polovině devadesátých let minulého století, se prodalo přípravků proti vším dokonce několik stovek tisíc ročně.
 
Tento nárůst byl způsoben genetickými mutacemi v DNA vší, které měly za následek nárůst odolnosti parazitů proti běžně užívaným léčivům.
 
Bohužel tento bludný kruh vzniká rezistencí (odolností) na staré léčivo, pokračuje zavedením nového léčiva, vůči kterému se stává parazit opět rezistentní (odolný), čímž se náš kruh uzavírá.  V případě vší se celé opakuje po cca 10-15 letech.
 
 Zabránit tomuto nepříznivému jevu lze užíváním přípravků působících na jiném principu, než samotné insekticidy (chemické přípravky). Výborným řešením se pro toto použití jeví přírodní olejnaté přípravky, které vším ucpou dýchací cesty. Na tyto přípravky si vši nemají jak vybudovat rezistenci a ani se jejich používáním rezistence nijak nezvyšuje. Přípravky rovněž nepůsobí škodlivě na vlasy, ani na pokožku hlavy a nejsou při aplikaci nijak věkově limitovány (dají se používat i u velmi malých dětí). Velmi vhodným zástupcem těchto přípravků se stává, již několika staletími prověřený, Tea Tree Oil, který vši nejen udusí, ale i odpuzuje. 
 
 

 Co dělat při napadení vší dětskou

 
 
1. Léčbu proti vším zahajujte až tehdy, naleznete-li opravdu živé vši, či nymfy. Pokud naleznete živé jedince, naleznete zřejmě i hnidy, zejména za ušními boltci a na týlu. Většinou se uvádí, že hnidy nad 1cm od hlavy jsou mrtvé a můžeme je nechat odrůst, ale z vlastní zkušenosti bych toto pravidlo posunula, raději nad 2-3cm od hlavy. Při odstraňování hnid všiváčkem totiž může dojít k posunutí "živé" hnidy.  To zda je hnida plná (živá) poznáte až stažením hnidy z vlasu, položením na tvrdou podložku a rozmáčknutím hnidy (třeba mezi nehty palců). V případě, že hnida hlasitě lupla, byla živá, pokud ne, jednalo se již o vylíhlou nebo mrtvou hnidu.  Hnidy, které nebylo možné vyčesat, můžete odstranit malými nůžkami i s vlasem.
 
2. Pokud se nález vší potvrdí, nemělo by dítě navštěvovat jakýkoliv kolektiv až do úplného vyřešení problému (dokud nedojde k odstranění všech lezoucích vší a také hnid ulpělých na vlasech do 1cm od pokožky hlavy). Je to sice děsivá představa, ale pokud nechceme se vší bojovat několikrát ročně, tak se nedá nic dělat. Nezbývá než doufat, že stejně zodpovědní a důkladní budou i ostatní rodiče řešící stejný problém. Jako rodiče jste rovněž povinni nahlásit napadení vší ve škole a v kolektivech, kde se Vaše dítě v období posledních dvou týdnů pohybovalo. Ač je to nemilé, tak velmi důležité a věřím, že kdyby to dodrželi všichni rodiče, nebyla by veš takovým problémem. Školy a jiné instituce jsou dále povinny o výskytu vší v kolektivu informovat rodiče ostatních dětí. U těch je na místě provádět pravidelnou kontrolu ve vlasech v intervalu 2 dnů po dobu cca 3 týdnů, což se ostatně týká po odvšivení i Vás.
 
3. Zkontrolujte vlasy všech členů žijících ve Vaší domácnosti a uvědomte si, kde všude se  Váš "napadený" pohyboval. Přitom mějte na paměti, že veš přežije max. 24 hodin bez krve (abyste pak nedopadli jako já, která raději prala celý dům). Vše, co přichází každý den opakovaně do styku s hlavičkou dítěte jako je: aktuálně nošené oblečení, ložní prádlo, povlaky polštářků, oblíbený spací plyšák, dečka na spaní, potah oblíbeného křesílka,  gumičky do vlasů, látkové čelenky, šátky  atd.  vyperte. Pokud to některé věci neumožňují, nechte je zkrátka (raději i 2 dny) někde odložené, bez kontaktu s dítětem. Určitě věci nedávejte do chladna, ale raději ke zdroji tepla, kde se vši rychleji dehydrují.
 
 

 Léčba HM-šampón-pro-napadené-vlasy

 
1. Nejjednodušším řešením je ostříhat vlasy pod délku 1 cm, v takto krátkých vlasech vši žít nemohou. Což je ale pro mnoho dětí a hlavně holčiček samozřejmě nepřijatelné, a proto je zde i řešení druhé :)
 
2. Zakoupíte přípravek proti vším, nejlépe přírodní s obsahem Tea Tree Oil. K dostání jsou šampóny nebo spreje.  Dají se zakoupit rovněž přípravky chemické s insekticidy, ale vystavujete se riziku již výše zmíněné rezistence vší na zakoupený přípravek, proto je vždy spolehlivější použít oleje, které vši spolehlivě udusí.
 
 • Z konvenčích přípravků běžných v lékárnách doporučuji úspěšně vyzkoušený sprej Effective od Barny's, který obsahuje Tea Tree olej a esenciální oleje, které dokážou i rozpustit úchyty hnid na vlasech, což Vám usnadní jinak zdlouhavé vyčesávání hnid. 
 • Z přírodních přípravků doporučím výborný šampón Helan, který lze používat opakovaně i jako prevenci, ne tedy až pouze po napadení.

 • Další možností je namíchat si vlastní prostředek,  k kterému se klaním asi nejvíce :) .

  NÁŠ OSVĚDČENÝ RECEPT:
  2 lžíce kokosového oleje
  10 kapek extraktu z grepových jader
  5 kapek éterického oleje z tea tree
  5 kapek éterického oleje citronela
  5 kapek éterického oleje levandule

  Do roztátého kokosového oleje přimícháme kapky extraktu a éterických olejů. Aby byla směs maximálně účinná, je dobré ji namíchat  až těsně před aplikací, jelikož éterické oleje jsou těkavé a kdybychom směs dělali několik desítek minut, či hodin předem, jejich účinné látky se odpaří.
  Směs olejů aplikujeme na suché vlasy a snažíme se jím pokrýt především pokožku hlavy a až po té postupně rozčesávat po celé délce vlasů. 
  Jakmile máme hotovo, použijeme igelitový čepec, nebo omotáme hlavu potravinovou fólií. Takto necháme hlavu "odpočinout" cca 60 min.
  Živé vši se udusí, citronela rozpustí ouška hníd, kterými ulpívají na vlasech a bude je možno snadněji vyčesat. Po aplikaci oleje je tedy dobré hned vyčesat vlasy všiváčkem. Jakmile tak učiníme, umyjeme hlavu běžným šampónem. Velkou výhodou tohoto receptu je, že použité éterické oleje by neměly chybět v žádné domácnosti. Pomáhají nám s ránami, desinfekcí, jsou protiplísňové, extrakt z grepu je silné přírodní antibiotikum a pomáhá s imunitou a kokosový je úžasný nejen jako balzám na tělo i vlasy, ale i na vaření ;) Zkrátka vyplatí se je mít doma pořád. 

  breakfast-bright-citrus-1435734

 3. Významnou roli v léčbě je tzv. mechanická léčba, tedy samotné vyčesávání hnid hřebenem zvaným všiváček (velmi hustý, většinou kovový hřeben).

Dobré vědět

Mějte na paměti, že je vše nutno ještě jednou po 8-10 dnech zopakovat!Nezapomeňte omýt hřebeny a ostatní podobné věci, případně vysát koberce a setřít podlahy, aby se po odvšivení dítě vracelo již do čistého, nekontaminovaného prostředí. Pokud se to povedlo napoprvé, můžete si gratulovat, ale každopádně každý den projděte postižené hlavičky znovu a 8-10 den s velkou obezřetností včetně převlečení povlečení.

Prevence


1. především u dětí ve školkách a navrátivších se z letních táborů, umýt celé rodině hlavu Vaším běžným šampónem s pár kapkami Tea Tree oleje, alespoň jedenkrát za měsíc. POZOR, olej se nesmí dostat do očí!!! 

2. před každým vstupem do prostředí, kde se vši vyskytují (např. zaplavená škola či školka) natřete kapku Tea Tree oleje, nebo alespoň Alpy za obě uši
 
 
3. Prohlížejte dětem pravidelně hlavičky
 
 

Pozor a neb: mýty!

 
 • Pokud se rozhodnete pro použití insekticidních látek, tedy prostředků na chemické bázi určených k hubení vší, měli byste vědět, že tyto přípravky jsou agresivní látky. Je tedy nutné je používat přesně dle návodu výrobce, zejména dodržet dávkování. V případě, že vši ani po použití takového přípravku nehynou, jedná se o vši rezistentní na tuto chemikálii. V žádném případě nezvyšujte dávky, jelikož byste škodili nemocnému, ne vši!!! Pokud možno, oznamte tuto skutečnost lékárníkovi, který Vám tento prostředek prodal nebo na hygienickou stanici, pod kterou spadáte a raději volte již přírodní prostředek na bázi oleje.
 •  K léčbě zásadně nesmí být použit petrolej! Je sice účinný, ale případná alergická reakce na něj může ohrozit život nemocného.
 • Totéž, co o petroleji, platí i o přípravcích vhodných pro zvířata. Podle různých zdrojů, údajně jen tyto přípravky z insekticidů opravdu pomáhají. Uvědomte si, že přípravek možná zabere, Vaše dítě nebude sice mít  vši, ale strávíte další čas běháním po lékařích a léčením nežádoucích účinků, které se mohou po použití takovýchto přípravků u dětí vyskytnout.
 • Obdoba petroleje a přípravků na psy je různý poměr svařené francovky s octem, raději tedy nezkoušet!
 • Barvení vlasů, trvalé a laky na vlasy vši nijak neodpuzují!

 

Rychle a bez újmy vyhrát boj se vší dětskou Vám přeje
 
Markét  z NUNYNEK.CZ