Shitkari

Shitkari (šítakárí) – syčivý dech

Shitkari je technika dýchání a pochází z jógových dechových cvičení - Pránájáma

Provádění dechového cvičení Shitkari obdobně jako Shitali během pár minut zchladí tělo, osvěží mysl a krátkodobě pomůže i proti žízni. Shitkari lze použít jako alternativa Shitali, když máte problém se srolováním jazyka. Obě dechová cvičení zchladí tělo i mysl, tedy celkově zklidní, jsou výborná proti stresu, pro všechny workoholiky a vzteklouny, tedy zejména pro dóša typ PITA :)
Shitkari  má proti Shitali ještě další pozitivní účinky na organismus: působí proti zácpě (lze ho provádět na oné místnosti a půjde to jako po másle, jelikož pomáhá trávení a nastartování peristaltiky :) , je výborné pro smysly (oči, uši), při pravidelném cvičení udržuje zuby a dásně. Ájurvéda praví, kdo pravidelně a správně praktikuje Shitkari, nepotřebuje  zubaře :)
Shitkari můžete provádět  kdykoliv, kdekoliv a bez jakéhokoliv věkového omezení, vhodné je tedy i pro děti.


A jak na něj?

Shitkari lze provádět v sedu na patách, tureckém sedu, sedu na židli a v případě nutnosti i ve stoje, podmínkou však je celkové uvolnění, jen páteř a hlava jsou vzpřímené.

Provedení

Začneme hlubokým výdechem nosem se zavřenou pusou.  Po výdechu na chvilinku zastavíme dech, vyceníme zuby tzn. opřeme horní zuby o špičky spodních (není to skus), jazykem se zevnitř dotýkáme zubů a doširoka rozevřeme koutky. Přes takto vyceněné zuby provedeme dlouhý nádech.  Po nádechu opět na chvíli zastavíme dech, zavřeme pusu a opět hluboce vydechneme nosem. Tohle opakujeme do zchlazení, což je cca 30 x (cca  5 minut). Oproti běžnému dýchání prodloužíme nádech a výdech a srovnáme do stejné délky. Pauzy mezi nádechem a výdechem budou opravdu malé, cca 2-3 s.

 

Shitkari


Co je zastavení dechu?

dech nezadržujeme (nezatínáme u toho břicho), jen na malou chvilku zastavíme jak výdech, tak nádech bez tzv. záklopky.  

 

zdroj: Shiva Shankar, knihy - Asana Pranayama Mudra Bandha, Ajurvéda na každý den, Jóga a ájurvéda.