Jak změřit dětskou nohu?

Jak správně koupit svému dítku boty na e-shopu ?

S přibývající oblibou nákupu na e-shopech, které nám mnohdy ušetří čas a v některých obdobích i tlačenice a riziko, že v kamenné prodejně zboží mít nebudou, vyvstávají mnohé otázky. Děti rostou rychle, a volba vhodné velikosti oblečení není taková potíž, jako volba správné velikosti botiček. V některých kamenných prodejnách navíc stále převládá názor, že dítěti botu nazujete, vložíte prst do boty mezi patou dítěte a opatkem boty a máte správnou velikost vybranou. Bohužel to tak není, protože dítě může ve špičce boty pokrčit prstíky a máme zaděláno na malér, tedy nakoupené malé boty.
 

Jak tedy vybrat botu, která sedí?

Připravila jsem tu pro vás jednoduchý postup, jak změřit chodilo a na základě toho určit správnou velikost boty:
  1. Nechte dítě oběma nohama stoupnout na papír a obkreslete obě chodidla dítěte na papír. Při obkreslování by měly být nožky přitisknuté k papíru, narovnané prstíky a dítě by na nich mělo stát svou plnou vahou. Obkreslujte nožky v ponožkách, které bude dítko v botách běžně nosit (míněno na sílu ponožky :o)

  2. Na obou vzniklých obrysech změřte vzdálenost od palce k patě (vzdálenost mezi body A-B viz obrázek). Délka obou chodidel se může lišit, proto je nutné změřit obě a brát v potaz tu větší míru.

  3. Výrobce obuvi většinou u velikosti boty udává i tzv. délku stélky (C-D viz obrázek). Stélka by u dětské boty měla být o cca 12-15 mm delší než naměřená délka chodidla. Říká se tomu tzv. nadměrek. Např. naměříte-li délku nožky 129 mm, můžete s klidným svědomím nakoupit botu s délkou stélky 142 mm.
 
Je to jednoduché :o) Takto změřené botky by měly dítku vydržet jednu a u starších dětí i dvě sezóny.
Výběr obuvi jako takové je ale daleko složitější a pokud vás to zajímá, zde je pár zajímavách informací od odborníků : www.botyhanak.cz
 
Tak ať vám to pěkně šlape ... :o)
Markéta
 
 
UPOZORNĚNÍ:
Pokud takto budete kupovat například baleríny, nebo cvičky a papučky bez gumy přes nárt, je třeba brát botičky s nadměrkem do cca 1cm a méně. Jelikož tyto botky by měly být co nejpřesněji na nožičku, aby se nezouvaly, což může být v určitých situacích i nebezpečné.
 
Velikost obuvi