Jak správně vybrat skákací zvířátka a čím se liší

nunynek-spolecna-foto-skakaci-zviratka

Výběr skákacího zvířátka se může zdát složitý, proto se snažíme jeho výběr ulehčit tímto článkem a srovnávací tabulku.

 
Než si přečtete více, ráda uvedu osobní poznámku. Zvířátka jsou nejen hračkou, ale i rehabilitační pomůckou pro vývoj dítěte od jeho cca 1. roku. Je to dáno tím, kdy dítě již samo bez opory stojí i chodí (sezení se předpokládá). Zvířátka jsou vždy a záměrně mírně nestabilní, proto je nutno mladší děti hlídat! Zvířátka právě touto svou nestabilitou posilují a zpevňují břišní i zádové svalstvo, napomáhají správnému usazení kyčelního kloubu a posilují svalstvo kolem kyčlí. V mnohých případech jsou zvířátka Ledraplastic doporučována na rehabilitacích i jako physioroll (když zvířátko povalíte a použijete jeho trup).Doporučený věk je však výrobcem uveden od 3. roku. Je to DÁNO směrnicí EU o obsahu malých dílků, kde hrozí polknutí a udušení dítěte. Zvířátko, z logiky věci nafukovacího předmětu, obsahuje zátku proti ujití vzduchu. Tato zátka je oním malým dílkem. Když zátkou ucpete nafouknuté zvířátko, lze zátku dospělou osobou za použití velké síly a nejlépe za pomoci tupého předmětu (např. obrácený konec kávové lžičky), určeného k vyšprtnutíi i tak velmi stěží vytáhnout. Je však na vás a vašem uvážení, co považujete pro své dítě za bezpečné a nebezpečné.

 

  Rozdělení skákacích zvířátek dle materiálu

 

1. Pružný materiál          KO-nunynek-gyffy  

 • je velmi odolný s abnormálně vysokou atestovanou nosností 200 Kg - dynamická nosnost je
  45 Kg
  , vhodný též do školek a dětských zařízení

 • chová se s nadsázkou jako "pouťový balónek" (vzduch v míči se při stlačení na jedno místo vyboulí na místě jiném) což umožňuje dětem skutečné skákání.

 • díky jeho vlastnostem se zvířátka a míče dají do jisté míry (cca 5 cm) dofukovat dle potřeby. tzv. přizpůsobit růstu dítěte. 

 • vyšší cena

 
 
 

KO-nunynek-flora-john2. Tuhý materiál

 • odolný s nosností cca 40 Kg  

 • plně dostačuje průměrnému věku dětí, pro které jsou zvířátka určena, ale je tuhý natolik, že je vhodný spíš na pohupování než skákání. 

 • zvířátko musíte plně nafouknout do jeho tvaru bez možnosti přifukování či upouštění vzduchu.

 • nižší cena 

 
 
 

Rozdělení skákacích zvířátek dle využití

 

1. zvířátka BABYKO-nunynek-baby-john02

velmi nízká zvířátka s výškou sedu cca 21 cm. Zvířátka jsou vhodná vhodná pro děti již kolem 9 měsíce a cca 80 cm výšky dítka. Zvířátka jsou sice levnější, ale jejich užitná hodnota není, díky velikosti, moc dlouhá. Koník John Baby. Zvířátka od Johna v tomto provedení se bohužel již přestala vyrábět.

 
 
 
 
 

Raffy2. klasická zvířátka

 

výška sedu od cca 25-30 cm jsou vhodná pro děti již kolem jednoho roku, tedy cca 86 cm výšky dítěte. Obvykle se toto zvířátko stává vhodným dárkem k prvnímu roku :o)  Pokud je vhodně zvolen i materiál (pružný materiál s vysokou nosností - zvířátka Ledraplastic ) má zvířátko o tomto rozměru nejdelší užitnou hodnotu. I osmileté leté dítě si na tomto zvířátku zaskáče.

 

 

3. velká zvířátka  KO-nunynek-rody-max

 

výška sedu cca 37 cm jsou vhodná pro děti kolem dvou let. Zde již nezáleží až tak na výšce dítěte, ale na jeho fyzické zdatnosti a mrštnosti. Délka užitné hodnoty už není tak vysoká, jako u klasické velikosti a cena už není tak příznivá. Toto zvířátko je spíš pro fajnšmekry a do hracích center s většími dětmi.

 

 

KO-nunynek-konik-rody-houpacka4. zvířátka s možností napojení na houpačku tzv.2v1

 

jedná se o zvířátka, ke kterým se dá připojit houpací podložka a ze skákacího zvířátka je zvířátko houpací. Tato varianta je vhodná zejména pro ty, co nemají moc velký prostor na skladování dvou takto objemných hraček a při tom mají doma velkého fandu houpacích koníků a skákadel.Koník RODY, Žirafka GYFFY, Zajíček RAFFY

 

 

5. zvířátka přechodová KO-nunynek-lactanek-sally

 
jedná se o méně stabilní zvířátka, která již nemají zadní nožky a místo nich mají jen bříško. Pak už je jen krůček ke skákacímu míči. Tato zvířátka jsou vhodná až k třetímu roku dítěte, záleží opět na jeho dovednostech. Lachtánek SALLY od firmy Ledraplastic se bohužel již nevyrábí.
 
 
 
 
 

 

Význam skákacího zvířátka

 
Zvířátka všeobecně posilují břišní i zádové svalstvo, napomáhají usazení kyčelních kloubů a jsou výbornou motorickou a rehabilitační pomůckou.
 
Zvířátka jsou vhodná pro děti, které si již dokážou samy sednout a stát bez opory. Nezáleží tedy až tak na přesném věku ale na dovednostech.
 
 
 
 
 
!!!POZOR!!!
 
 • Při výběru zvířátka nezáleží na tom, kde bylo vyrobeno, ale od jakého je výrobce. Jedině značkový výrobce, kterému záleží na jeho jméně hlídá podmínky výroby a dbá na nezávadnost zboží, které svým jménem prodává. Jedině to Vám zaručí, že máte skutečně originální, atestované a nezávadné zboží. V současné době se téměř vše (i u celosvětově uznávaných značek) vyrábí v Číně, a proto i napodobeniny pochází nejvíce z Číny. To že tvar shoný nezaručí, že i složení materiálu. Pokud tedy chcete mít skutečně zdravotně nezávadné zboží, nekupujte levné napodobeniny bez uvedeného výrobce!  Raději použité zvířátko, než napodobeninu.

 • při skákání na zvířátku mějte dítě vždy pod dozorem. Z počátku jej přidržujte a jakmile si zvykne a je si jisté, stačí jej sledovat z povzdálí. 

 • pozor na ostré a špičaté předměty, nemyslí se tím jen nože a špendlíky, ale i kovové zakončovací lišty dlažeb a koberců, různé kostky a stavebnice. I o malou kostičku Lega, či malé dílky hraček např. z Kinder vajíček lze zvířátko prorazit.

 • pozor na horké přeměty, nemyslí se jeno otevřený oheň, ale i příliš horké topení či prudké slunce může hračku nenávratně poškodit. 

 • věnujte pozornost tomu, na jakém povrchu vaše dítě se zvířátkem, či míčem skáče. 

 

Tabulku porovnání zvířátek naleznete zde >

 

Markéta Weinigerová