Jaké jsou výhody dřevěné hračky?

Možná byste nečekali, kolik výhod mají dřevěné hračky ...
   
Výhody dřevěné hračky
Když pomineme "neustále omílané" o přírodním materiálu, který nezatěžuje životní prostředí, shrnula jsem výhody dřevěných hraček, které jsou bezesporu velmi důležité pro naše děti.
 
1. zdravotní nezávadnost - u dřevěných hraček nehrozí nebezpečí z tak nechvalně známých ftalátů a jiných obdobných zdraví škodlivých látek používaných při výrobě PVC. 
 
Pozor! I dřevěné hračky se barví, lakují a lepí, proto neusněte na vavřínech a kupujte pouze hračky ze specializovaných obchodů, oficiálních distribucí, nebo od Českých výrobců, které splňují normy EN71-3. Vyhněte se nákupům dřevěné hračky na stáncích a tržnicích, jelikož tyto hračky jsou ve většině prezentovány jako upomínkové předměty, které nepodléhají zákonům ani směrnicím. Nejsou tedy atestované a jejich nezávadnost je více než pochybná.  
 
2. bezpečnost - dřevěné hračky bývají zpravidla daleko lépe opracované a nemají ostré hrany, čímž nedochází při hře s nimi k tolika zraněním, jako u hraček plastových. Pokud se plastová hračka zlomí, nebo uštípne může dojít k řezným, či tržným zraněním, nemluvě o polknutí kusu ostrého plastu.
 
Pozor! I při výběru dřevěné hračky vždy dbejte na doporučení, k jaké hře a pro jaký věk dítěte je hračka určena. Např. pro malého kojence není příliš vhodné dřevěné hrkadlo bez povrchové úpravy, jelikož dřevo je porézní a zachytávají se v něm nečistoty. To však neznamená, že by byla dřevěná hračka s povrchovou úpravou horší než hračka plastová.
 
3. délka užitnosti - Dřevěné hračky mají dlouhou trvanlivost (i několik generací), nedají se tak rychle rozbít a pokud se dítku povede nad hračkou přece jen "vyhrát"ve většině se dají poměrně snadno opravit.
 
4. podpora fantazie, paměti, kreativity a motoriky - Dřevěné hračky velkou měrou podporují tolik důležitou fantazii a kreativitu dětí, která se jim bude hodit po celý život. Když dítku koupíme dokonalé autíčko, či domeček z plastu, zdá se to výborným nápadem, a i dítě jásá. Bohužel jak rychle hračku přijme, tak rychle na ni i zapomene a opět chce další hračku z lákavých reklam. Pokud však dáte přednost dřevěné hračce bez povrchové úpravy a "puntičkářských" detailů a dovolíte dítku, aby si detaily dle vlastní fantazie a paměti samo dotvořilo , zaujme ho tato hračka na mnohem delší dobu!
 
Příklady jak na to:
 
           - autíčko – nechte vašeho dítko domalovat okna, zámky, světla, výfuky, obarvit kapotu nebo opatřit autíčko "tuningem", či tažným zařízením (v podobě kovového očka z  domácích potřeb) atd. :o) Co pak třeba taková dřevěná garáž, čerpací stanice, nebo autopravna, kam si může malý opravář lepit nejrůznější motoristické trofeje.
 
           - domeček – nechte Vaši holčičku domeček vymalovat, vytapetovat, udělat koberce, záclonky či namalovat a nalepit obrazy. Pokud bude šikovná, může si do domečku vyrobit (třeba z krabiček od zápalek) pěkný nábytek a každou chvíli měnit jeho vzhled jiným látkovým potahem (např. ze staré košile,nebo povlečení atd..)
 
Výhodou dřeva je, že se dá slepit, opracovávat, zapravovat, obrousit a znovu pomalovat. Můžete tedy různá vylepšení a úpravy hraček dělat opakovaně a pokaždé jinak. Je to pro děti nejen velká zábava, ale získávají cenné zkušenosti, dovednosti a informace pro svůj praktický budoucí život. Nemluvě o tom, že se s takovouto hračkou o hodně déle zabaví. Pokud nejste manuálně zruční, neznamená to, že vaše dítě k tomu nemá předpoklady.
 
5. citová vazba k hračce – Pokud se dítě na finální podobě své hračky samo podílí, vytvoří si k hračce citovou vazbu (mnohdy na celý život), jelikož do ní vložilo kousek sebe samo. Sami si jistě rádi prohlédnete svůj vlastní obrázek z MŠ nebo písanku z první třídy. I vaše dítě se v dospělosti rádo nostalgicky zadívá na svůj výrobek, který ho provázel téměř celý jeho život. Kde pak je ten "vymakaný"plastový domek pro Barbie, nebo plastový Blesk McQueen?
 
Troufám si říci, že tradiční dřevěné hračky patří zcela neodmyslitelně ke každému dítěti. Určitě jste už někdy žasli nad tím, co vše z tradičních hraček se vyrábí z plastu a přijde Vám to až nenormální. Některé hračky ze dřeva jsou zkrátka plasty nenahraditelné. Viz příklady:
 
             - klasické dřevěné kostky - nenahraditelné plastem
 
             - tahací dřevěná kačenka – na trhu je mnoho plastových tahaček, ale ty jsou lehké a neustále se převracejí, odírají a ulamují. Jsou polepené různými nálepkami, které děti při první příležitosti otrhají.  Navíc skutečně nemají takové kouzlo, jako kachnička, která při jízdě otáčí hlavičkou, mává křídly a vydává zvuk řehtačky :o)
             - první dřevěné puzzle a skládačky – dřevo dětem lépe drží v rukou (neklouže), nestudí a je zkrátka příjemnější na omak. Plastové puzzle a skládačky jsou většinou polepené nálepkami, které se strhnou a pak už jen vyhazujete různé dílky, po kterých všude šlapete.
 
             - dřevěné šachové figurky, kostky a kameny ke společenským hrám – vyznavači stolních her jistě potvrdí, že není nad šachy dřevěné, nebo nad klasické dřevěné kostky a kameny her.
 
             - dřevěné hudební nástroje – lépe zní, jsou trvanlivé a snadněji opravitelné
             
                 atd...
 
 
Pokud nejte zrovna příznivci lidové tvořivosti a nechcete mít doma všude barvičky a lepidlo, tak nevěšte hlavu! V dnešní době dřevěné hračky, získávají i nové funkce, které plně nahradí hračky z plastu, dokonce jsou krásně barevné a přitom stále neztrácení větší část svých výhod . Např.: jsou do nich zabudovávány elektromotorky, vydávají zvuky, umí létat, nebo obsahují malá svítidla. Zcela běžně tedy již zakoupíte dřevěné mašinky k vláčkodráhám na dálkové ovládání s nejrůznějšími funkcemi, hasičskou stanici, která houká, nebo dřevěnou mikrovlnku, která vydává zvuky.
 
 
Zkuste to a uvidíte! Můžete se s námi pak podělit o své zkušenosti :o)
 
za nunynek.cz Markéta Weinigerová